Pracovní plošiny

Pracovní plošiny Pracovní plošiny jsou speciálním typem manipulační techniky umožňující práci ve výškách. Pracovní plošiny

Pracovní plošiny jsou typem manipulační techniky umožňující práci ve výškách. Na trhu je k dostání mnoho typů pracovních plošin, se kterými se postupně seznámíme níže. Společnými znakem všech pracovních plošin je pracovní koš, ve kterém je uživatel stroje vyzdvižen směrem nahoru nebo na stranu.

Rozlišujeme 3 základní typy pracovních plošin:

  • nůžkové pracovní plošiny
  • kloubové pracovní plošiny
  • teleskopické pracovní plošiny

Nůžkové pracovní plošiny jsou vhodné tam, kde je možné s plošinou pohybovat kolmo směrem nahoru, a kde není potřeba dosahovat na strany.

Kloubové pracovní plošiny jsou vhodné pro manipulaci, kdy je třeba dosáhnout do stran. Předností kloubových plošin je možnost vytočení kloubu s pracovním košem o 360°.

Teleskopické pracovní plošiny se využívají pro manipulaci, kdy je potřeba velkého stranového dosahu. Teleskopická ramena je obvykle možné vytočit o 360° a teleskopické plošiny jsou často vybaveny i otočným pracovním košem.

Pracovní plošiny je možné rozdělit dle pohonu na:

  • Elektrické pracovní plošiny
  • Dieselové pracovní plošiny

Elektrické pracovní plošiny jsou určeny pro použití na rovném, pevném a hladkém povrchu (např. beton, asfalt, dlažba apod.). Většina elektrických plošin je vybavena integrovanou nabíječkou.

Dieselové pracovní plošiny jsou vhodné pro práce i na nezpevněném povrchu. Dieselové plošiny jsou obvykle vybaveny pohonem všech čtyř kol, výkonným motorem, hydraulickými oporami, možností výkyvu náprav a pracovním košem s většími rozměry i nosností.

Mezi nejznámější výrobce pracovních plošin patří společnosti Genie a JLG.